Aktuality

Světový pohár motokár kategorií KZ1 a KF3 – Braga (PRT) 2010

Rate this item
(0 votes)

Závodním vrcholem pro motokárové kategorie KZ1 a KF3 je CIK – FIA World Cup, který se letos uskutečnil ve vzdáleném (2 900 km) Portugalsku na motokárovém okruhu Braga. Závody se jely o víkendu 9. – 12.9.2010 a byla jim ze strany světové kartingové organizace CIK – FIA věnována náležitá pozornost. Vzhledem k vyhrocené situaci mezi řídící organizací a seskupením velkých světových výrobců motokárové techniky, se očekával další bojkot závodu ze strany továrních týmů. Nakonec vše dopadlo jinak.

V kategorii KZ1, což je dnes kategorie postavená pro nejlepší světové jezdce startující s motokárami vybavenými motory s převodovkou, startovala téměř kompletní světová elita, která se na tuto kategorii specializuje. Z absolutní světové „špičky“ nestartovali pouze dva jezdci. Tovární jezdec firmy CRG Jonathan Thonon a tovární jezdec firmy Tony Kart Rick Dreezen. Naopak na startu se objevili vynikající jezdci Bas Lammers a Jérémy Iglesias – oba tovární jezdci Intrepidu, Antony Abbasse – tovární jezdec Sodi, Manuel Renaudie – tovární jezdec PCR, Thomas Mich – tovární jezdec Birelu atd. Na startu v kategorii KZ1 se objevilo celkem 28 motokárových pilotů. Za Českou republiku nastoupili Zdeněk Groman – Hagemann Racing (startoval na mezinárodním závodě v této kategorii poprvé, protože je specialista na kategorii SKF) a dva jezdci Orion Racing teamu – Patrik Hájek a Martin Doubek. Všichni naši jezdci jeli na tento závod především na zkušenou. Snad Patrik Hájek jako loňský Vicemistr Evropy jel do Bragy s určitými ambicemi, protože v této kategorii startoval celou letošní sezonu. V Portugalsku ale byly pro naše jezdce velmi složité podmínky. Obrovské vedro komplikovalo situaci hlavně v oblasti vhodného nestavení podvozků. Kategorie KZ1 měla předepsané měkké pneumatiky Dunlop DDS, které byly za vysokých teplot příčinou velkého nagumování tratě. Navíc tyto pneumatiky „držely“ dobře pouze prvních deset kol a potom jejich adhese rychle padala dolů. Proto průběžně dosahované časy na kolo ve volném tréninku nebyly vůbec směrodatné, protože velmi záleželo na jakých pneumatikách kdo zrovna jede. Skutečnou realitu ukázal až kvalifikační trénink. Z našich jezdců nejlépe zajel Patrik Hájek – Orion Racing team 11.místo. Příjemně překvapil v silné konkurenci „nováček“ této kategorie Martin Doubek – Orion Racing team a to 13.místem . Zdeňkovi Gromanovi – Hagemann Racing se zatím moc nedařilo, když obsadil až 23.místo. Kvalifikaci vyhrál Pex Jorrit na CRG/Maxter. Všichni jezdci prošli kvalifikačními jízdami a poté nastoupili do semifinále. V semifinálové jízdě zajel velmi dobře Patrik Hájek, když projel cílem na 6.pozici. Martin Doubek skončil na velmi pěkném 13.místě a Zdeněk Groman na 18.místě. Z těchto pozic také naši jezdci startovali ve finálové jízdě. V hlavním finále opět potvrdil své postavení a svou roli Patrik Hájek , který sváděl na trati souboje s továrními jezdci a dosáhl tak na velmi hodnotné 6.místo. Zdeňku Gromanovi se také ve finále konečně dařilo a skončil na pěkném 10.místě. Naopak Martin Doubek měl smůlu a také se na jeho finálové jízdě podepsal fyzicky velmi náročný víkend. Cílem projel na 22.místě a určitě větší hodnotu měly zkušenosti nasbírané v tomto závodě než samotné umístění. Závod World Cup vyhrál Bas Lammers – Intrepid, 2.místo získal Jérémy Iglesias a 3.místo Oskari Kurki-Suonio – Ninar.

Text: Orion racing team