Aktuality

WSK Final Cup 2011 – Ortona (Itálie)

Rate this item
(0 votes)

O minulém víkendu 28.-30.10.2011 se odjel v italské Ortoně vrcholný závod nejprestižnějšího motokárového seriálu  na Světě  „WSK“.  Velmi kvalitně obsazený finálový závod se odehrál na technicky náročné trati, která se nachází v úplně novém sportovním areálu nedaleko Ortony. Pro závodní tým Orion Racing team z Litomyšle to byla jedna z posledních příležitostí, jak si  porovnat svoji výkonnost  s nejlepšími motokáristy současnosti. Ve WSK Final Cupu startovali za Orion Patrik Hájek a Martin Doubek v kategorii KZ1/2 a junior Marek Boris Machulda v kategorii MINI 60.  Marek Boris Machulda vstoupil do své juniorské kategorie především sbírat cenné zkušenosti v nabité mezinárodní konkurenci. Společně s Markem v této kategorii startoval další český junior Petr Ptáček ml. Konkurence v této kategorii byla pro oba české závodníky velmi silná, a to zejména také proto, že se tato mezinárodní třída v ČR nejezdí. Oba junioři se neustále v průběhu víkendu zlepšovali, ale nakonec se do hlavního finále mezi 34 nejlepších neprobojovali. V kategorii KZ,  kde startovali zbývající dva jezdci Orionu , se sešla celá plejáda nejlepších továrních jezdců. Již první volné tréninky naznačily, že závod to bude velmi náročný na fyzickou kondici jezdců a také náročný po stránce nastavení podvozků pro specifické podmínky nového okruhu. I přes úzkou spolupráci s italským továrním týmem Tony Kartu, se vedení týmu Orion rozhodlo jít v oblasti nastavení podvozků a motorů vlastní cestou. Toto se později ukázalo jako velmi dobré řešení, protože zejména Patrik Hájek se stal během víkendu největším favoritem pro hlavní nedělní finále . Nakonec ani tovární jezdci Tony Kartu tempu Patrika Hájka nestačili. Sice v měřeném tréninku obsadil až čtvrté místo, ale poté s jasnou převahou vyhrál všechny tři bodovací jízdy a následně i semifinále. Patrik se stal hvězdou závodu a celé to směřovalo k letošnímu nejlepšímu výsledku sezony. Ve finále startoval z první řady společně s jedním z nejlepších světových jezdců, Basem Lammersem, který v Ortoně   premiérově startoval v barvách českého týmu Praga.  V prvních kolech finále Patrik celé startovní pole vedl. Asi v polovině závodní jízdy při jednom z předjížděních manévrů došlo k poškození řetězu u Patrikovi motokáry a v následném kole řetěz nevydržel a prasknul. To byl konec skvělého finále pro Patrika Hájka a tak se otevřela neohrožená příležitost pro Basa Lammerse z Pragy k vítězství. I přesto Patrik Hájek v tomto závodu ukázal, že je skutečně nejlepším českým jezdcem současnosti a Orion Racing team byl pro tento závod velmi kvalitně připraven. Martin Doubek jako jezdec kategorie KZ2 si také v silné konkurenci i s jezdci kategorie KZ1 nevedl vůbec špatně. V kvalifikaci obsadil celkové  13.místo. V bodovacích jízdách dosáhl na 18., 19., a 17.místo. V semifinále ho společně s dalším českým jezdcem Janem Midrlou potkala smůla a musel hned v úvodním kole odstoupit. Ve finále tak startoval z konce startovního pole. Během náročné finálové jízdy se statečně probojovával postupně  závodním polem  a skvělým výkonem se dostal až na konečné 15.místo.

Text a foto : Vráťa Ondráček