HISTORIE      
SPONZOŘI
HISTORIE MOTOSKIJÖRINGU A ORION CUPU2023 – V této sezoně titul ze dvou závodů (Klášterec nad Orlicí, Dobřany) obhájila suverénně dvojice motokrosařů Pavel Dvořáček s lyžařem Danielem Mandysem startující za tým MTX Racing Team. Klání obohatili poprvé výborní závodníci z Lotyšska a v příštím roce by mohlo být mistrovství ČR znovu, po delší době MEZINÁRODNÍ. Vložený podnik v Orlickém poháru ovládla zkušená posádka Jiří Kavka, Pavol Sabota z klubu Klášterec nad Orlicí.


2022 – Konečně po dvou letech mohli diváci opět vidět napínavé souboje v rámci zimního sportu zvaného – MOTOSKIJÖRING. Kvůli špatným sněhovým podmínkám se nakonec odjel pouze jediný podnik MČR ORION - SHIVA KTM a to na dráze v Dobřanech v Orlických horách. Zde bývá většinou dost sněhu, a proto z těchto důvodů je FINÁLE upřednostňováno právě sem. Po skvělém výkonu brala zaslouženě mistrovský titul dvojice jezdců týmu MTX Racing Pavel Dvořáček - Daniel Mandys, ve vloženém orlickém poháru byla nejlepší posádka Filip Strniska s lyžařem Michalem Pavlů (Bača Team).


2020, 2021 - V těchto dvou letech byly závody MČR ORION – SHIVA KTM v motoskijöringu bohužel zrušeny, protože v České republice panovala špatná pandemická situaci (COVID -19).


2019 - Poslední roky je to se sněhovou nadílkou stále poskrovnu, a tak jsme rádi za odjetý každý závod MMČR v motoskijöringu - Orion Shiva KTM 2019. Z naplánovaných 6ti podniků se nám podařilo uskutečnit tři. Pro svůj v pořadí již třetí titul si dojeli po zvládnutém průběhu - zaslouženě jezdci Orion Racing Teamu Lukáš Mohaupt – Vašek Hotový (55b.). Titul vicemistra putuje do týmu Mňuk RT zásluhou dvojice Roman Mňuk – Zdeněk Langer a bronz bral zkušený - Víťa Marek s lyžařem Jardou Vondruškou.


2018 - Matka příroda nám letos nepřiklonila svoji přízeň, no a nakonec jsme byli vůbec rádi, že se odjely alespoň dva podniky (Horní Město, Rudník). Jubilejní 20. ročník MČR ORION - SHIVA KTM CUP po dramatickém průběhu vyhráli bratři Šrolerové z klubu SMK Klášterec a stávají se tak s 5ti tituly neúspěšnější posádkou historie! Nejlepší dvojice Orionu za poslední léta - Mohaupt s Hotovým sice kralovali na okruhu v Horním Městě nedaleko Rýmařova, ale nezvládli Rudník a to rozhodlo, že na ně zbylo celkové stříbro, bronz berou - Roman Mňuk, Zdeněk Langer z družstva Mňuk Racing Vysoké Mýto.


2017 - Šestidílný seriál MČR ORION - SHIVA KTM CUP se letos odjel bez potíží a jezdecké posádky i samotní pořadatelé byly konečně po několika slabších ročnících spokojeni. Z titulu se nakonec v 19. ročníku motoski zaslouženě radují (již počtvrté v kariéře) bratři Patrik a Miroslav Šrolerové z Klášterce nad Orlicí. Druhou pozici ve finiši vybojovali - Josef Mňuk, Filip Langer, Orioňáci (Mohaupt s Hotovým) byli - tak jako loni třetí.


2016 - Tento rok nám pořadatelům tohoto zajímavého zimního sportu zase nepřálo počasí, a z tohoto důvodu se odjel v Jižních Čechách (Chotčiny u Chýnova) pouze jeden jediný podnik. Přesto se za těžkých podmínek zde radovali z mistrovského titulu Josef Mňuk s výborným parťákem na lyžích - Filipem Langerem. Druzí dojeli zaslouženě houževnatí bratři Šrolerové a na bronzový stupínek se tentokrát docela nadřeli úřadující šampioni týmu Orion Racing Mohaupt - Hotový.


2015- Z plánovaných šesti podniků seriálu MČR pod názvem ORION-SHIVA KTM CUP 2015 jsme nakonec odjeli čtyři. Všechny opanovala jasným způsobem posádka jezdců Lukáš Mohaupt s výborným lyžařem Vaškem Hotovým a zaslouženě obhájili titul z minulé sezony. Projevovali se velice sebejistě, sehraně, nedělali zbytečné chyby a přidali k tomu výborné starty, což v konečném výsledku rozhodlo. Jako vicemistři se stali Pepa Mňuk s parťákem Filipem Langrem a třetí pozici vybojovali Josef Sládek - Petr Čížek. V Orlickém poháru dominovali letos docela přesvědčivě posádka závodníků Jiří Kavka a lyžař Pavel Sabota z Klášterce nad Orlicí.


2014- Poděkovat zcela jednoznačně musíme v tomto roce partě kluků z Martinic v Krkonoších, neboť díky jejich velkému úsilí jsme mohli zachránit tento nepříznivý ročník, co se pochopitelně sněhových podmínek týče. Místí pořadatelé totiž během týdne naváželi sníh z okolních strání na dráhu a tím v podstatě vytvořili podmínky, že vlastní podnik byl nakonec odjet a samotní aktéři se shodovali, že si docela dobře zazávodili. Pořadatelům mistrovství Orion-Shiva KTM CUPu se zase osvědčila novinka z loňského roku, kdy vložený závod obstaraly posádky začínajících jezdců a do Martinic jich dorazilo na 29 dvojic, což byla rozhodně parádní účast. V samotném šampionátu se divákům představilo 14 posádek, poprvé se z titulu mohl radovat Lukáš Mohaupt se svým lyžařem Vaškem Hotovým, byť jak se nakonec ukázalo pouze z jednoho odjetého podniku. Ve finálové jízdě jeli výborně a v podstatě po pěti odjetých sezonách v motoski zúročili své nabyté zkušenosti. Orlickému poháru dominoval zkušený borec Tomáš Krejsa se svým parťákem Jardou Brůnem jezdící za agilní stáj Klášterec. Došlo také na tradiční vyhlášení nejlepších opět v dobřanském "Dřeváku" jsme se sešli, rozdali poháry, společně vyhlásili - oslavili nové mistry, skokana roku a předali také pohár organizátorům v Martinicích.

2013 - Letošní mistrovství ČR v motoskijöringu pod názvem ORION - SHIVA KTM CUP vyvrcholilo na známé dráze v Dobřanech v Orlických horách. Po čtyřech odjetých podnicích byli před tímto finálovým kláním na čele šampionátu Josef Mńuk se svým parťákem Filipem Langerem z družstva Mňuk motokros Vysoké Mýto a bylo jasné, že pokud v Dobřanech neudělají nějakou fatální chybu, můžou slavit první svůj primát v této zajímavé zimní disciplíně. Ovšem v Dobřanech to od rána vřelo, protože se ještě také rozhodovalo o dalších místech na stupních vítězů. Ve finálové jízdě jako raketa se odlepila dvojice jezdců Josef Sládek s Petrem Čížkem a nasadili takové tempo, že cílem projeli s velkým náskokem. Druzí nakonec dojeli po velkém boji bratři Šrolerové z Klášterce a bronz bral tandem závodníků Vítězslav Marek, Zdeněk Langer z Pardubic. Z pořádajícího týmu Orion Litomyšl se zde po zranění ruky ukázal v dobrém světle zkušený matador Pavel Kunc s lyžařem Romanem Prossem a cílem doslova prolétli na pěkném čtvrtém místě, jeho stájový kolega Michal Roušavý, taktéž po vleklém zranění se do finálové jízdy tentokrát neprobojoval. Velký favorit Pepa Mňuk si to zde již pohlídal a k titulu mu stačila v pohodě sedmá pozice.

2012 - V lednu to se šampionátem v motoskijoringu nevypadalo moc dobře, ale následující měsíc nám to všem vynahradil a sněhová nadílka i mráz dovolily odjet všech osm naplánovaných podniků. Letošní průběh závodů byl z pohledu jezdců velice vyrovnaný a v podstatě ještě před posledním finálovým duelem v Dobřanech mohly myslet na kýžený úspěch čtyři posádky závodníků. Nakonec titul obhájili Sládek s lyžařem Čížkem a zaslouženě se tak mohou radovat z již třetího primátu. Druzí po bojovném výkonu skončili Mohaupt- Hotový a mrzet je může jen smolný závod v Horním Městě, kde měli několik pádů. Bronz brala nakonec dvojice Mňuk- Langer, která se letos také o několik míst zlepšila. Pořadatelé opět fungovali na jedničku a mistrovství ČR ORION- SHIVA KTM CUP se odjel na severní Moravě v jižních Čechách a také pochopitelně ve východních Čechách, kde tento zimní sport má velkou tradici.

2011 - Po loňském úspěšném ročníku jsme se trošku namlsali a mysleli, že i letos to bude obdobné, ale Paní zima zaúřadovala a byli jsme nakonec rádi, že se odjely alespoň čtyři podniky. V nich kralovala dvojce jezdců Sládek – Čížek a jasným způsobem opanovali mistrovství. Na celkově druhé pozici skončil nestárnoucí motokrosař Kunc s lyžařem Prossem, jedoucí v barvách Orionu Litomyšl a třetí nadějná posádka Kubíček-Hovad. Štikou sezony se ukázali bezesporu Mohaupt s Hotovým a potvrdili své dobré kvality čtvrtou příčkou. Až pátí nakonec skončili úřadující šampioni bratři Šrolerové. Letošní ročník ORION-SHIVA KTM CUP potvrdil kvalitní připravenost pořadatelů, za což jim musíme poděkovat a doufat, že zima pro mistrovství 2012 bude ještě lepší.

2010 - Bratři Šrolerove vybojovali svůj v pořadí už třetí titul a i letos dokázali, že jsou v tomto oboru asi nejlepší. Patrik se může hodně spolehnout na svého bratra a ten jako lyžař je v peletonu motoski zřejmě bezkonkurenční, což dokázal na posledním těžkém závodě v Dobřanech. Jinak letošní závody byly, co se týče počasí super. Odjelo se všech deset vypsaných podniků a to historie šampionátu nepamatuje. Jezdecká úroveň byla skvělá, vyrovnaná a diváci viděli až do poslední chvíle nelítostný boj o konečný primát.

2009 - Konečně se počasí umoudřilo, napadlo na horách hodně sněhu, na co jsme čekali dva roky a nakonec se nám podařilo odjet sedm myslím kvalitních závodů. Dvou roční pauza nebyla na úrovni podniků vůbec znát. První desítka závodníků byla hodně vyrovnaná, už dávno nekraluje jenom Svatoš, nebo Šrolerovci, ale špička se rozrostla o další jména. To platí především letos o posádce Josef Sládek a vynikající jeho lyžař Petr Čížek reprezentující Duklu Racing, jedoucí na čtyřdobé Hondě 450 ccm. Tato dvojce byla od samého začátku šampionátu suverénně na čele pořadí, pouze v Letohradě jim to na bednu nevyšlo. Nakonec se mohli radovat na dráze v Dořanech i oni z prvního získaného titulu v tomto krásném zimním sportu.

2008 - Sněhová krize vyvrcholila v tomto ročníku a my pořadatelé jsme nemohli udělat poprvé v historii MČR motoski ani jeden podnik, právě kvůli nedostatku sněhových podmínek. Všichni pořadatelé jsme z toho byli špatní, zoufalí a stále doufali, že se to snad další rok zlepší.

2007 - V tomto roce kvůli nedostatku sněhu se odjel pouze jediný podnik a to na trati v Klášterci nad Orlicí. Zde nakonec zvítězila posádka jezdců- Josef Švorc- Josef Drašnar z Dobřan a poprvé se tak mohli radovat z mistrovského triumfu. Škoda, že se nemohlo uspořádat více závodů, protože kvalita motoski šla za poslední léta hodně nahoru.

2005 -06 Tyto dva ročníky ovládli zaslouženě bratři Šrolerové z Klášterce, jejich jízda byla velice agresivní a lyžař Miroslav podával kvalitní výkony, na které se mohl motokrosař Patrik spolehnout. Na první mistrovské body dosáhli také mediální dvojce závodníků Jan Froněk s lyžařem zpěvákem Jankem Ledeckým, kteří byli rozhodně velkým oživením šampionátu, stále se zlepšovali a soupeři již s nimi museli počítat.

Mistrovský titul obhájili Svatoš s Novákem a získali ho už počtvrté. Z 8 vypsaných závodů vyhráli polovinu a jsou i nadále suverénně na 1. místě historické tabulky. Ale svoji cestu za dalším titulem neměli jednoduchou, protože hlavně na počátku sezóny s nimi drželi krok Voksa s Maříkem i braatři Šrolerové.

Sezóna 2004 už ukázala, že je motoskijöring plnohodnotnou motocyklovou disciplínou. Díky dobrým sněhovým podmínkám i možnostem tréninků vzrostla jeho úroveň a diváci tak mohli vidět zajímavé souboje na všech tratích.

Sezóna 2004 se jela opět jako "Orion Cup 2004". Pořadatelům se podařilo odjet všech 8 vypsaných závodů, i když poslední 2 v pozdějších termínech. Kromě tradičních účastníků motoskijöringových závodů do bojů o mistrovské body zasáhl i populární zpěvák Janek Ledecký, který jel v několika závodech jako lyžař s bývalým motokrosařem Janem Froňkem. A oba při své premiérové sezóně nejezdili špatně, ke konci sezóny už sahali i po mistrovských bodech.

V roce 2003 se závody také jely jako "Orion Cup 2003". Odjelo se všech 8 plánovaných závodů, i když po určitých termínových změnách v kalendáři. Seriál začal už na sklonku roku 2002 v Klášterci nad Orlicí. Prvním závodům příliš nepřálo počasí, proto bylo nutno přesunovat termíny závodů. Závody v únoru se už jely podle kalendáře. Dobré sněhové podmínky umožňovaly více trénovat a závodit jezdcům i lyžařům. Proto měly letošní závody stoupající jezdeckou úroveň. Hlavně poslední 2 závody ukázaly velkou vyježděnost motoskijöringové špičky. Závodilo se s velkým nasazením, jezdecké výkony se líbily divákům. Bodovalo 25 dvojic. Vítězství získali po roční pauze zaslouženě Svatoš s Novákem. Potěšitelné byly i výkony mladých jezdců Šrolera a Voksy. O jejich celkovém 2. místě při rovnosti bodů rozhodlo lepší umístění Šrolera, který zvítězil v Letohradě.

Konečná tabulka MČR 2002 byla zajímavá, a to i po stránce používané techniky. Vždyť jezdci na prvních 5 místech používali 5 rozdílných značek motocyklů. Kromě čistokrevné dvoudobé "pětistovky" Hondy Bohuslava Svatoše používali ostatní jezdci převážně dvoudobé stroje 250 ccm. Objevilo se i několik čtyřdobých strojů. Nejlepším jezdcem na nich byli Vítězslav Marek s Janem Mikuleckým, kteří jeli na KTM 400.

Na špici mistrovství se dlouho drželi bratři Šrolerové, kteří své vedení ztratili paradoxně na domácí trati, kde jim závod na těžké rozbahněné trati vůbec nevyšel podle jejich představ. Určitě velkým překvapením byl výkon Kosteleckého s Hutlou, kteří dokázali přinést patřičný vzruch mezi motoskijöringovou špičku. Bez problémů se ve všech závodech dostali do hlavního finále "A", kde vždy bodovali na špici. Výsledkem bylo konečné 3. místo. Na dalších 2 místech skončili zkušení Skalka s Bečičkou a Svatoš s Novákem, dvojnásobní mistři ČR. Stoupající formu potvrdili i Sládek s Meierem na 6. místě, kteří se zlepšovali závod od závodu a v posledních 2 vystoupili i na stupně vítězů.

Rok 2002 byl pro motoskijöring významný. Mistrovství České republiky se jelo jako jubilejní 5. ročník a opět jako "Orion Cup". Kalendář obsahoval 9 vypsaných závodů. K stabilním pořadatelům se přidali i pořadatelé z Nové Paky. První závod se jel na sklonku roku 2001 ve Sněžném, další pak v lednu 2002. Prvních 5 závodů se jelo za opravdu zimních podmínek, kdy bylo hodně sněhu. Závody byly dramatické, protože první závod vyhrál Skalka, další Kunc, potom dvakrát Šroler a nakonec Kunc. A poslední vítězství Pavla Kunce na domácí trati bratří Šrolerů v Klášterci nad Orlicí se nakonec ukázalo jako velice cenné. Další 4 závody se už po oblevě jet nemohly, a to ani v uvažovaných náhradních termínech začátkem března. Smůlu tak měli pořadatelé z Olešnice v Orlických horách, Dobřanech v Orlických horách, Horním Městě a Rýmařově. Mistrovský titul tak získal určitě zaslouženě Pavel Kunc s lyžařem Josefem Komůrkou. Titul mistra České republiky je pro Pavla vůbec prvním samostatným mistrovským titulem v jeho dlouholeté sportovní kariéře.

I přes nepříznivou zimu se podařilo v roce 2001 odjet celkem 8 závodů, i když po určitých úpravách kalendáře a za velkého úsilí nadšených pořadatelů. Ti dokázali závod připravit i navážením sněhu, jako např. v Ústí nad Orlicí nebo v Olešnici v Orlických horách. Pro nedostatek sněhu musely být odvolány závody v Žamberku, Letohradě a Dalečíně, i když byly organizačně připraveny. Průběh závodů byl většinou ve znamení skvělých výkonů zkušeného Pavla Kunce s lyžařem Josef Komůrkou. Ale seriál byl opět dramatický, protože mistrovský titul nakonec obhájili Svatoš s Novákem po strhujícím finiši v posledních 2 závodech. Závody se jely opět jako “Orion Cup 2001”. Bodovalo 24 dvojic.

V roce 2000 se závody ještě kvalitativně zvýšily, když do nich vstoupil sponzor - Orion Litomyšl. A závodů “Orion Cupu 2000” se zúčastnilo celkem 56 dvojic, z nichž 30 bodovalo. Závodů se odjelo celkem 8, když 2 pořadatelům nepřálo počasí (závody v Dalečíně a Hospřízi bylo nutné zrušit). Na 1. závodě v Ústí nad Orlicí (v lyžařském areálu Přívrat) nastoupilo do kvalifikačních jízd celkem 41 jezdců, což je prozatím rekord v celé historii MČR v motoskijöringu). Mistry republiky se stali Bohuslav Svatoš a Radim Novák z Profistavu Litomyšl. O mistrech opět rozhodl až poslední závod v Rýmařově. Osvědčilo se i používané přenosné startovací zařízení s kvalifikovanou obsluhou.

V roce 1999 už zima jezdcům i pořadatelům přála a mohl se odjet dokonce 10-dílný seriál závodů. Až v posledním závodě v Rýmařově se rozhodlo o mistrech, kterými se stali Jiří Pach s Tomášem Meierem z ADOS Chornice po souboji s Bohuslavem Svatošem a Radimem Novákem. Závodů se zúčastnilo 54 dvojic, bodovalo 30 dvojic.

A v roce 1998 se jel už oficiální 1. ročník mistrovství. Protože ale byla mírná zima, mohl se odjet pouze jediný závod v Klášterci nad Orlicí za účasti 26 startujících dvojic. Prvními oficiálními vítězi MČR se tak stali Pavel Čiháček a Jiří Kavka z ÚSC MKK-MOPO Holice.

Předehrou mistrovství byl v roce 1997 Pohár České republiky, který vyhráli jezdci AMK Dobřany v Orlických horách Zdeněk Špaček s Jiřím Beznoskou. Pohár se jel jako seriál 4 závodů a pořadateli byli členové AMK Letohrad, Ústí nad Orlicí, Klášterec nad Orlicí a Dobřany v Orlických horách.

Dosavadní vítězové motoskijöringu:

Mistrovství ČR:

2019 Lukáš Mohaupt – Vašek Hotový - Orion Racing Team

2018 Patrik a Miroslav Šrolerovi - SMK Klášterec

2017 Patrik a Miroslav Šrolerovi - SMK Klášterec

2016 Mňuk Josef - Langer Filip - MŇUK RACING TEAM z.s.

2015 Mohaupt - Hotový - ORION - RS PETROL RACING TEAM

2014 Mohaupt - Hotový - SMS střední Čechy

2013 Mňuk - Langer - Mňuk Motokros Team Vysoké Mýto

2012 Sládek - Čížek - Dukla Racing Team

2011 Sládek - Čížek - Dukla Racing Team

2010 Patrik Šroler - Miroslav Šroler – SIDEMOTOCROSS KLUB Klášterec v AČR

2009 Josef Sládek - Petr Čížek, Dukla racing team

2008 zrušeno

2007 Josef Švorc - Josef Drašnar, AMK v AČR Dobřany v O.h.

2006 Patrik Šroler - Miroslav Šroler, SIDEMOTOKROS KLUB Klášterec v AČR

2005 Patrik Šroler - Miroslav Šroler, SIDEMOTOKROS KLUB Klášterec v AČR

2004 Bohuslav Svatoš - Radim Novák, Profistav team Litomyšl, Honda 250

2003 Bohuslav Svatoš - Radim Novák, Profistav team Litomyšl, Honda 250

2002 Pavel Kunc - Josef Komůrka, Ladiex Racing Team Náchod, Suzuki 250

2001 Bohuslav Svatoš - Radim Novák, Profistav s.r.o. Litomyšl, Honda 500

2000 Bohuslav Svatoš - Radim Novák, Profistav s.r.o. Litomyšl, Honda 500

1999 Jiří Pach - Tomáš Meier, ADOS Motokros Team Chornice, Honda 250

1998 Pavel Čiháček - Jiří Kavka, ÚSC MKK-MOPO Holice, Yamaha 250

Český pohár:

1997 Zdeněk Špaček - Jiří Beznosek, ÚSC MKK-MOPO Holice, Yamaha 250