REKLAMA
Zásilkový obchod - www.zasilkovyobchod.cz
SPONZOŘI
Historie Orion Cupu 1997 - 2009Motokrosový Orion Cup vznikl v roce 1997 při superkrosu na závodní trati v Dlouhé Loučce u Moravské Třebové.

Hlavní hvězdou prvního ročníku se stal rakouský závodník Ronald Grosskopf, který si zde svým vystoupením hned získal mnoho fanoušků a konaný podnik dostal prestiž.

Další rok se opět jelo na stejné dráze, ale jako promotér Orion team, jsme zařadili zajímavou novinku. Den před závodem jsme udělali na náměstí v M. Třebové moto-show, která měla velký ohlas a byla to ta nejlepší pozvánka na závody uspořádané druhý den v nedaleké Loučce, kde přišlo tehdy hodně motokrosových příznivců.

Třetí ročník Orion Cupu se ale konal již v Litomyšli. Na zdejším náměstí jsme opět udělali osvědčenou moto-show, na diváky to udělalo skvělý dojem. Druhý den se závodilo na dráze v Benátkách za velkého zájmu nadšených diváků.

Čtvrtý Orion Cup měl také velkou odezvu, ale závody se již přesunuly do Horního Újezdu. Na náměstí přeskakovali motokrosaři auta, skákali na dřevěném skoku, nechyběla autogramiáda a také přítomným lidem zazpívali známí zpěváci, jako Janek Ledecký nebo Josef Laufer. To vše vidělo mnoho diváků, a protože náměstí bylo již zcela zaplněné, museli jsme show přemístit na nedalekou Primátorskou hráz, kde byly ideální podmínky pro takovou a ještě větší akci.

Na pátý ročník jsme proto už diváky lákali na hráz. Akce se nakonec zdařila a nás to utvrdilo v tom, že jsme vybrali správné místo. Motokrosaři závodili druhý den opět na trati v Újezdě a příznivci tohoto sportu se sem už naučili jezdit dívat také proto, že místní okruh je zde přehledný a pro samotné jezdce velice náročný na fyzickou kondici.

Šestý a sedmý Orion Cup byl ve znamení rekordů. Nejdříve skočil Petr Kuchař jako první Evropan salto vzad na svém stroji u nás v Litomyšli a další rok to byl zase desetinásobný mistr ČR v trialu Mirek Lisý, který zde vytvořil dokonce světový rekord v přeskoku ležících lidí(16) na svém motocyklu.

Následný osmý ročník byl z pohledu diváků nejúspěšnější. Na sobotní show a nedělní závody přišlo dohromady na osm tisíc fanoušků a pro nás všechny, co dvoudenní akci připravujeme, to bylo veliké ocenění, měli jsme z toho patřičnou radost a přesvědčení, že jdeme správným směrem. V moderování se tu postupně vystřídali skvělí borci, jako bavič Petr Novotný, Leoš Mareš, Petr Rychlý, Dalibor Gondík-Otakar Brousek ml.-Adéla Gondíková a naposledy to byli sportovní moderátorka Novy Jana Nováková-Roman Skamene. Ve večerním programu zaujaly motorkáře kvalitní skupiny - Krucipusk, Doga, Škvor a také zahrály dobře revivaly AC/DC, ZZ TOP, Kabát, KISS a Ozzy Osbourne.

Devátý Orion Cup ovlivnilo nepříznivě počasí a hlavně sobotní program byl narušen kvůli dešti, ale nakonec se vše stihlo podle plánu a i večerní hudební produkce byla dokončena. Naproti tomu měli druhý den pořadatelé z Újezda, už lepší počasí, a protože zde závodili spolu ženy a muži, mimochodem poprvé při velkém podniku u nás, přišlo se sem podívat rekorní množství motokrosových příznivců. Za celou dobu konání Orion Cupu se v něm vystřídala zvučná závodnická jména, např. ze zahraničí, už zmíněný Rakušan Grosskopf, dále jeho krajané bratři Machtlingerové, Reissinger, Staufer, výborný Maďar Nemeth, Němec Siegel, Slováci Bučenec, Riho a za naši špičku se zde ukázali - Kučírek, Kadleček, Žerava, Čepelák, Masařík, Zaremba, Neugebauer, Kulhavý a Bartoš.

Populární Orion Cup jsme udělali již po desáté a proto to byl program složen z toho nejlepšího co diváci mohli za těch devět ročníků vidět. Ráno nám opět trochu zazlobilo počasí, ale odpoledne vysvitlo sluníčko a akce mohla začít. Nejdříve vystoupili trialisté, závodilo se na pitbike, skákalo se přes auta, pojídali se párky na čas, prostě lidé se bavili a my pořadatelé jsme si chtěli tento jubilejní ročník užít. Vrcholem odpoledne bylo bezesporu salto vzad na motorce, přes zdejší Primátorskou hráz v provedení Libora Podmola. Nakonec se tato šílenost Moukovi povedla a diváci byli právem v tranzu. Celý program skvěle navíc moderoval známý bavič Zděněk Izer. Večer hrály zase kapely a největší úspěch zaznamenal pražský Walda Gang, dobří byli i Judas Priest a Ramstain revival. Následný motokros v Horním Újezdě měl opět dobrou kvalitu a motokrosoví příznivci viděli krásné souboje našich borců.

S celou řadou změn čekal diváky už jedenáctý Orion Cup. Z Primátorské hráze jsme přemístili motoshow do nedalekého Vysokého Mýta na zdejší Automotodrom. Podmínky zde pro takovou akci byly možná lepší a tak diváci měli příležitost vidět opět kvalitní podívanou, kde zaujal populární Petr Kuchař nebo kaskadérská skupina z Prahy pod názvem Stuns Petra Hnědkovského. Večer zase hrály kapely a nechyběl tradiční ohňostroj. Mezinárodní motokros, který se jede druhý den, se uskutečnil staronově na závodní dráze v Benátkách u Litomyšle, kam jsme se vrátili po pěti letech z hostování na pěkné trati v Horním Újezdě. Diváci mohli vidět opět skvělý motokros ve dvou třídách a naši reprezentanti si to rozdali o stupně vítězů se Slováky a také zde závodili zástupci motokrosařů z Rakouska.

Letos jsme udělali Orion Cup již po dvanácté a pro oba dva dny jsme zvolili závodní dráhu v Benátkách u Litomyšle. V sobotu, kdy od rána vydatně pršelo a areál byl promáčený, to vypadalo zle, ale nakonec se počasí umoudřilo a náš odpolední program s malým zpožděním mohl začít. Vystoupili opět kaskadéři, trial, siláci, nechyběly ani různé soutěže pro diváky. Večer zase zahrály kapely a vrchol obstaral tradiční ohňostroj. Druhý den nás všechny přivítalo sluníčko a bylo jasné, že motokros mezinárodní bude super. To se také nakonec zdařilo a myslím si, že diváci viděli pěkné souboje ve třech třídách.